Bytomska Infrastruktura Informacji Przestrzennej (BIIP)

W Urzędzie Miejskim w Bytomiu sprawami związanymi z danymi przestrzennymi zajmują się pracownicy Wydziału Geodezji, pracujący nad rozwojem Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (BIIP). Podstawą prawną do realizacji tych zadań jest Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, a ściślej określa je rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu założenia krajowego systemu informacji o terenie.

1. Na zakres zadań składają się:

• udział w projektowaniu i rozbudowie systemów zarządzania szeroko pojętą informacją o przestrzeni, we współpracy oraz w porozumieniu z Wydziałem Informatyki;
      • obsługa techniczna i utrzymanie w sprawności technicznej systemów wchodzących w skład BIIP;
      • administracja baz danych zawierających obligatoryjną oraz fakultatywną treść Krajowego Systemu Informacji o Terenie stopnia powiatowego;
      • rozbudowa BIIP w oparciu o współpracę z innymi jednostkami i branżami;
      • udział w ustalaniu standardów technicznych i informacyjnych w zakresie informacji o przestrzeni;
      • kierowanie, koordynacja i nadzór nad wszelkimi pracami związanymi
        z wykorzystywaniem informacji o przestrzeni;
      • udział w integracji baz danych przestrzennych prowadzonych przez wydziały Urzędu oraz samorządowe jednostki organizacyjne;
      • wykonywanie specjalistycznych analiz, raportów i map dla potrzeb Prezydenta i komórek organizacyjnych Urzędu;
      • prowadzenie obligatoryjnych baz danych z obszaru miasta, wchodzących w skład krajowego systemu informacji o terenie;
      • prowadzenie i organizacja szkoleń dla pracowników Urzędu w zakresie funkcjonowania BIIP;
      • współpraca z wydziałami Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz z samorządowymi jednostkami organizacyjnymi w zakresie prowadzenia i aktualizacji bazy danych BIIP;
      • udział w koordynowaniu zadań związanych z realizacją projektów unijnych z zakresu społeczeństwa informacyjnego.

1. W ramach realizowanych zadań prowadzone są:

• bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych,
      • bazy danych ewidencji gruntów i budynków,
      • bazy danych geodezyjnej ewidencji uzbrojenia terenu,
      • bazy danych obiektów topograficznych objętych zakresem treści mapy zasadniczej,
      • bazy metadanych.

1. Dane przestrzenne i narzędzia służące do ich gromadzenia, przetwarzania i udostępniania stanowią elementy Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennych (BIIP). Wyżej wymienione bazy stanowią podstawę do gromadzenia danych przestrzennych wykraczających swoją treścią poza określony w nich zakres. Dane wejściowe wykorzystywane do analiz przestrzennych są pozyskiwane:
    2. z operatów geodezyjnych będących prezentacją prac wykonywanych w terenie,
    3. na podstawie archiwalnych materiałów kartograficznych,
    4. w oparciu o samodzielnie wykonywane pomiary za pomocą zakupionego na potrzeby urzędu systemu GPS.

1. Taki zakres danych i zestaw narzędzi służących do ich udostępniania ma bardzo szeroki krąg odbiorców. Moduły stanowiące BIIP są skierowane do określonej kategorii odbiorców i tak:

• Węzeł Infastruktury Informacji Przestrzennej (WIIP) – dla pracowników urzędu miejskiego, Straży Miejskiej, Bytomskich Mieszkań, MZZIGKu i MZDiMu,
      • Plan Miasta – wszystkich mających dostęp do Internetu,
      • Wirtualny Urząd – dla pracowników i klientów urzędu,
      • i.Kerg – dla wykonawców prac geodezyjnych,
      • Poradnik Inwestora – dla osób zainteresowanych inwestowaniem na terenie Bytomia,
      • Aquarius - Katalog metadanych.

Obecny kształt BIIP to efekt współpracy osób zatrudnionych obecnie w Wydziale Geodezji (AG), Referacie Infrastruktury i Informacji Przestrzennej (AGI) i w latach ubiegłych w Referacie Systemu Informacji o Terenie (SIT), Referacie Mapy Numerycznej (AGS) oraz pracowników Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych (ISPIK). Ponieważ naszym celem jest spełnianie wymagań stawianych przez użytkowników prosimy o kierowanie na poniższy adres uwag dotyczących funkcjonowania BIIP, WIIP i zakresu dotychczas zgromadzonych danych ag@um.bytom.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
TU pracujemy